Tatralandia – dieťa milénia

Tatralandia má už 15 rokov, ale pamätáte si, ako to celé začalo? Nie? Tak si poďme spoločne zaspomínať.
Na začiatku leta 2018 sme v Tatralandii oslávili jej 15. narodeniny. Spomínate si na prvý deň v aquaparku, prvé spustenie sa na tobogane alebo prvé kúpanie? Málokto totiž vie, ako to celé začalo. Preto sa poďte s nami preniesť k úplným začiatkom Tatralandie a pozrite sa s nami ako za tých 15 rokov vyrástla.

Od termálnych prameňov k aquaparku

Nebyť unikátnej slovenskej prírody, konkrétne tej neživej pod zemským povrchom, celodenná zábava v Tatralandii by naďalej ostala len odvážnou myšlienkou. Celé tisícročia totiž pomalé geologické procesy formovali podložie Liptovskej kotliny a vytvorili bohaté zdroje minerálnych aj termálnych vôd. Preto sa na začiatku tohto storočia zrodila myšlienka vybudovať aquapark a využiť tak zdroje termálnej vody s jej blahodárnymi účinkami. Takto medzi Západnými a Nízkymi Tatrami vyrástla Tatralandia.

Prvé kúpanie

S výstavbou Tatralandie sa začalo v novembri 2002 a o necelý rok neskôr sa na začiatku letných prázdnin (v júli 2003) po prvýkrát otvorili brány aquaparku. Vtedy Tatralandia ponúkala návštevníkom zábavu v 6 bazénoch a 6 toboganoch. V bazéne s termálnou vodou bola postavená prekážková dráha na vode. O rok neskôr sa mohli návštevníci poriadne vypotiť či zrelaxovvať v saunovom svete a v letnej časti aquaparku pribudlo ďalších 9 toboganov a 3 bazény. Aby toho nebolo málo, vybudovala sa aj ubytovacia časť Holiday Village Tatralandia, ktorá počas dovolenky nahrádza ľudom pocit domova v útulných chatkách s nádherným výhľadom na Západné ale aj Nízke Tatry.

Tatralandia, miesto bláznivé

Tatralandia bola odjakživa epicentrom celodennej zábavy plnej adrenalínu, o čom svedčí lanové centrum, ktoré kedysi na jednej strane hraničilo s našim aquaparkom. Na druhej strane sme susedili s westernovým mestečkom Western City Šiklův Mlýn. Prišiel rok 2005 a sním aj letné nafukovacie atrakcie Bubble City pre deti a vodný futbal pre aktívnych fanúšikov športu. Tak si naši návštevníci mohli okrem kúpania, saunovania či spúšťania sa na toboganoch užiť nový druh zábavy.

... a rastieme ďalej

Rok 2006 priniesol novú celoročnú halu Karibik, ktorá v sebe skrýva detský bazén s nízkou hladinou vody pre najmenších návštevníkov a pre starších relaxačný bazén s rôznymi vodnými procedúrami. Na ďalší rok sa k hale postavila toboganová veža „Bašta“ so štyrmi celoročnými toboganmi. Do komplexu pribudol aj Wellness Paradise so širokou ponukou masáží, zábalov a ďalších wellness procedúr. Do kvarteta celoročných toboganov v roku 2008 pribudol polouzavretý tobogan Tornádo, ktorý priamo vo svojom lieviku odfotí každého odvážlivca a tak si môžete domov odniesť vysmiatu pamiatku v podobe fotografie.

Adrenalínu nie je nikdy dosť

Ďalší neopísateľný adrenalínový zážitok mohli naši návštevníci zažiť aj v roku 2009 na otvorenom tobogane a jeho strmej U rampe. Boomerang Raft Ramp po strmom spustení vynesie „jazdcov na rafte“ až na druhú stranu U rampy a spustí chrbtom späť na dol, až sa kolísaním zvezú späť do dopadového bazénu. Tobogan Boomerang Raft Ramp si dlho neužil samotu a už o rok mal vedľa seba postavený ďalší, tentokrát rodinný, tobogán Trio, ktorý dodnes ponúka okružnú jazdu na rotujúcom rafte zakaždým v inom smere. V roku 2011 našich návštevníkov vítali nové letné pokladne a aj túto letnú sezónu urýchlili vstup mnohým návštevníkom.

Tropický raj na Liptove

Veľkou zmenou prešla Tatralandia na prelome rokov 2012 a 2013. Tiež ste si to zrátali? Áno, na svoje 10. narodeniny Tatralandia poriadne vyrástla. Bola totižto postavená obrovská krytá hala Tropical Paradise , ktorá nie len svojím lastúrovým tvarom priniesla na Liptov tropickú atmosféru vzdialených exotických krajín. Odvtedy máme na Liptove počas celého roka garantovanú teplotu 30°C a možnosť opaľovať sa pod priehľadnou fóliou strešnej krytiny. K trópom patria aj osviežujúce miešané drinky vo vodnom bare Barbados. Ten rozdeľuje vodnú plochu Tropical Paradise na 4 bazény – dva s čírou a dva so slanou vodou, ktorých salinita (obsah solí vo vode) je vyššia ako v Čiernom mori. A nechýba majestátna pirátska loď, za ktorou nájdu najmä malí návštevníci šnorchlovací bazén – stačí nasadiť potápačské okuliare, ponoriť sa a razom obdivujete život pod morskou hladinou. Spomínali sme, že tu rastú aj tropické rastliny ako palmy, kokosovník či banánovník? Pomenovať halu Tropical Paradise bola teda jasná voľba.

Na svoje si prídu bábätká aj blázni milujúci divoké vlny

Aby si z Tatralandie každý odniesol nezabudnuteľný zážitok, v roku 2015 tu dostal šport a adrenalín nový rozmer vybudovaním Hawaj komplex s možnosťou zasurfovať si. Najskôr mohli návštevníci surfovať na mobilnom trenažéri, no už o rok neskôr bola postavená celoročná hala Surf Waves Tatralandia s indoorovým surfovacím simulátorom a 4 surfovacími dráhami. Skutočné šialenstvo na vode. Ale aby sa každý u nás cítil dobre a nič mu nechýbalo, rozhodli sme sa v tom istom roku vytvoriť Baby Silent Zone, tiché miesto s kuchynkou, kde si rodičia môžu v intímnom prostredí oddýchnuť, nakŕmiť či prebaliť svoje ratolesti.

Artisti a zvieratá na prázdninách v aquaparku

Tatralandia hostila v roku 2016 cirkus z Českej republiky. Boli tu divoké zvery, klauni ale aj kaskadéri - trikrát denne. Samozrejmosťou bolo fotografovanie s vycvičenými zvieratami. Šapitó bolo situované v časti, kde dnes už stoja dva nové tobogany, o ktorých ste už určite počuli a možno ich aj vyskúšali.

Súčasnosť

Rok 2018 sa pýši prívlastkom MEGA, pretože sme v júli 2018 otvorili 2 nové MEGA tobogany, adrenalínový Delphin a interaktívny 4Family. Sú vysoké ako 5 poschodový dom a majú dokonca vlastný výťah na rafty. Vďaka nemu sa rafty vyvezú spať na vežu a každému ostane energia na bláznenie sa v bazénoch a ďalších 26 toboganoch.

To bola jazda, čo poviete?

Viac ako 15 rokov ubehlo ako voda. Vlastne samotná Tatralandia od tej doby vyrástla ako z vody. Preto prajeme Tatralandii nech naďalej rastie a prináša radosť a plno krásnych zážitkov každému, kto prekročí jej brány...

a to aspoň na ďalších 15 rokov :)
Blog Tatralandia

Chcete vedieť zo života Tatralandie viac? Prečítajte si naše blogy s rôznymi témami.


Blog Tatralandia →

Aktuálne informácie, obmedzenia a odstávky nájdete tu

viac info