EGO

20.8.2022 o 14:00 hod.


 

civilné meno: Michal Straka
dátum narodenia: * 8. november 1983, Lučenec,
umelecké meno: Ego

 

Je členom skupiny Kontrafakt spolu s Rytmusom a DJ Anysom. V ostatnom čase začal sólovú kariéru vydaním singlu "Žijeme len raz", ktorý sa v roku 2012 stal hitom č. 1 v slovenských rádiách.


Začiatky kariéry

V druhej polovici 90. rokov tvoril Ego s DJ Anysom (kedysi DJ Aneška) menej známu skupinu Prízrak. Ego odišiel na rok do Kanady

Kontrafakt

V roku 2001 sa dvojica stretáva s raperom Rytmusom, a vzniká skupina Kontrafakt. Najprv skupina vystupovala pod názvom Déjavu.

V roku 2003 vydali maxisingel Dáva mi/Dobré veci/Moja rola, ktorým sa dostali do širšieho povedomia verejnosti. Najmä videoklip k skladbe „Dáva mi“ mal veľký úspech a bol odvysielaný aj v hitparádach v Poľsku či Nemecku (hudobná stanica VIVA). Úspech kapely Kontrafakt pokračoval aj v roku 2004, kedy vydali svoje debutové CD E.R.A. vo vydavateľstve Sony Music, s ktorým sa dostali medzi najpredávanejších interpretov na Slovensku. V roku 2007 vydal Kontrafakt album Bozk na rozlúčku, ktorý vyšiel v Rytmusovom vydavateľstve Tvoj Tatko Records. Predalo sa ho viac ako 20 000 kusov a stal sa jedným z najpredávanejších titulov tej doby. V roku 2013 vydali tretí album Navždy. V roku 2019 vyšiel zatiaľ posledný spoločný album skupiny Real Newz.

Sólová kariéra

V dokumente "20ERS" (2008) Ego povedal: "Pripravujem určite aj spoločné do budúcnosti, ale skôr ešte by mali vyjsť sólo albumy mňa aj Rytmusa." Od ostatného albumu Bozk na Rozlúčku hosťoval vo viacerých skladbách, najmä od Rytmusa, ktorý od vypustenia dokumentu vydal už dva sólové albumy. Ego hosťoval medzi iným napríklad na albume Kral, či na albume slovenskej speváčky Tiny.

Na začiatku leta 2012 umiestnil na YouTube videoklip k novej skladbe "Žijeme len raz", ktorý sa počas niekoľkých týždňov stal najsledovanejším slovenským videoklipom na YouTube. Táto skladba sa dostala aj do rádií, kde bola k októbru 2012 číslom 1 v hitparádach slovenských rádií. Autorom hudby je slovenský DJ a producent Robert Burian. V júli 2012 vydal tiež skladbu "Skús ma chápať", za ktorou stál producent Filip Jančík.

Jeho prvý sólový album vyšiel v decembri 2017 s názvom Precedens a obsahuje 15 skladieb, na ktorých hosťuje viacero členov slovenskej aj českej rapovej scény. Medzi nimi sú Rytmus, Paulie Garand, LVCAS Dope, Ben Cristovao, Hahacrew, Yzomandias, Gýza a Tomi Popovič. Na albume spolupracovali producenti ako Madskill, Peter Pann, Dalyb či Robert Burian. V septembri 2020 vydáva 2. sólovy album s názvom Egotron.


Vážení návštevníci, upozorňujeme, že celoročné tobogany sú mimo prevádzky z dôvodu rekonštrukcie toboganovej veže.

viac info