Surf Waves - adrenalín na vlne

Náročný deň na lyžiach a adrenalín nie a nie vyplaviť z krvi? Poďte skrotiť divoké vlny Surf Waves Tatralandia.
Náročný deň na svahu? Odlyžovaných 68 kilometrov? Adrenalín nie a nie vyplaviť z krvi? Tak potom je tu pre vás ideálna možnosť ako vybiť zvyšnú energiu. Z majestátnych hôr sa presunieme do doliny, kde kraľuje voda. A to nie hocijaká, ale riadne rýchla. Boli sme si vyskúšať adrenalínovú zábavu na vode menom Surf Waves.

Láka vás jazdenie na oceánskych vlnách? Bohužiaľ v srdci Liptova už zopár miliónov rokov žiadny oceán nie je, no aj tak je tu jedna možnosť. Nemusíte cestovať tisícky kilometrov k najbližšiemu oceánu s vlnami, stačí navštíviť jedinečný surfový komplex Surf Waves v aquaparku Tatralandia a užiť si jazdu na flowboarde. Pre tých, čo netušia o čom píšeme, ide o trenažér imitujúci surfovú vlnu, nachádzajúci sa v areáli aquaparku.

Poďme jazdiť!

Pri príchode na parkovisko aquaparku Tatralandia, vidíme tabule s vyhradenými miestami pre návštevníkov Surf Waves. Zaparkujeme a vydáme sa do pokladní. Dlhšia rada? Nevadí, surferov obslúži špeciálna pokladňa - Infocentrum. Vstupujeme dnu, prezliekame sa do boardshortiek s havajskými kvetinovými vzormi a tešíme sa na nevšedný zážitok. Ešte pred samotným jazdením sa stretávame so surfovým inštruktorom a vedúcim Surf Waves Peťom, ktorý nás inštruuje o bezpečnosti a základných pravidlách jazdy na doske, no a pri tom nám rozpráva rôzne zaujímavosti nie len o vlne, ale aj o návštevníkoch.

Samotnú vlnu vytvára interiérový surf simulátor využívajúci špeciálnu technológiu tvoriacu prúd vody, ktorý imituje jazdu na oceánskych vlnách. Rovnomerný prúd vody hnaný motorom s výkonom 110 kW a rýchlosťou vody od 30 (rýchlosť vhodná pre deti váhy od 25 kg) do 70 km/hod. (rýchlosť vhodná pre dospelého človeka) v spojení so zakrivením povrchu, tvoria ideálne podmienky pre jazdu na surfovej doske, ktorá sa dokáže kĺzať po hladine. V Surf Waves zóne sa nachádzajú štyri dráhy na ploche 68 m2.

Výhodou takejto umelej vlny je to, že sa naučíte surfovať v bezpečnom prostredí, bez žralokov a ostrých koralov, ktorá je ovládateľná a tým pádom je táto aktivita vhodná pre všetky vekové kategórie. Prúd vody je naozaj silný. Ako vraví Peter, často krát surferi a hlavne surferky, pri páde do prúdu vody s rýchlosťou 70 km/hod., strácajú plavky. Ak ich nemáte poriadne utiahnuté, alebo surfujete v bikinách, môže sa ľahko stať, že sa ocitnete na Adama alebo Evu. A z plaviek už veľa neostane. Pánovi, ktorý naposledy prišiel o plavky, sme odovzdali už len kúsok z nich, ako suvenír. Odporúča sa hlavne pre dámy s bikinami, aby si na plavky obliekli tričko, alebo lykru. Kľudne sa môže jazdiť aj v neopréne.

Čo vlastne očakávať od jazdy na vlne?

Určite množstvo adrenalínu, nový pohyb, zábavu, množstvo zážitkov, ale aj svalovicu. Základom je 20 minútová lekcia. Na jej začiatku dostávate úvodnú inštruktáž o bezpečnosti, správnom uchopení surfovej bodyboard dosky a manipulácii s ňou. Následne idete do vody. Voda je síce rýchla, ale príjemnej teploty 30°C, sladkej povahy s minimom chemických prísad. 

Základom je jazda na bruchu. Tu sa zoznámite ako sa vlastne doska v prúde vody správa, čo robiť keď chcete jazdiť z jednej strany na druhú, čo to s vami urobí ak sa zošmyknete z dosky a strhne vás prúd vody. Ak vám to ide, prechádzate na polohu kľačmo. Najdôležitejšie je získanie balansu, správne prenášať váhu tela a spoznať správanie dosky v prúde vody. Zvládli ste predchádzajúce polohy na bruchu a kolenách? V tom prípade sa môžete skúsiť postaviť a užiť si jazdu na flowboardovej doske. Tu už jazdíte v stoji, flowboardujete zo strany na stranu a užívate si pocit ako na oceánskej vlne. Šikovní jazdci zvládnu jazdu na flowboarde za 20 minút, pre tých, čo sa s doskou za 20. minút neskamarátia, je určená XL hodinová lekcia.

Zajazdiť si môže každý?

Vo všeobecnosti áno. Minimálna váha je 25 kg, maximálna okolo 120 kg.  A vek? Zhruba od 6 rokov. No a horný limit? Ťažko povedať. Na vlne jazdila aj 70 ročná babička s umelými kolenami. A išlo jej to. Nemusíte byť vyrysovaný športovec s lýtkami ako peň stromu. Tu sa žiadne fyzické bariéry nekladú. Dôležité je nájsť rovnováhu a nebáť sa.

Ak sa bojíte, inštruktor s vami pôjde na vlnu a pomôže vám vo vašich začiatkoch. Ale pozor, flowboarding a bodyboarding nie je relaxačná procedúra s bublinkami v bazéne. Je to fyzická aktivita. Aktívne sa do pohybu zapája celé telo, najmä svaly na rukách, nohách, svaly chrbta, stred tela, najmä brucho. Posilka na celé telo. Báť sa nemusia ani ľudia so zdravotným obmedzením. Peter nám rozpráva o pánovi, ktorý jazdil na doske s jednou protézou nohy. Rešpekt.

Peťovi ďakujeme za inštruktáž a zaujímavé informácie o vlne. Radi prídeme znova, napríklad na Surf Night. Je to večerné jazdenie na vlne, ktoré trvá 4 hodiny a je určené pre začiatočníkov, ale aj skúsených jazdcov a to za skvelú cenu. Dôkazom je aj medzinárodná účasť na Surf Night z Čiech, Poľska a Ukrajiny. Ak sa vám jazdenie páčilo a chceli by ste si ho zopakovať, máte viacero možností. Stačí si pozrieť rôzne druhy vstupov a výhodná je aj permanentka.

Keďže sme využili vstup na vlnu aj s aquaparkom, ideme relaxovať do bazénov a sáun. Predsa si treba po dlhom aktívnom dni aj oddýchnuť.
Blog Tatralandia

Chcete vedieť zo života Tatralandie viac? Prečítajte si naše blogy s rôznymi témami.


Blog Tatralandia →

Vážení návštevníci, v termíne od 20.3. (pondelok) do 24.3.2023 (piatok) je mimo prevádzky bazénová hala Karibik Kid´s Island a toboganová veža Bašta s 5 celoročnými toboganmi.

viac info