Tatralandia – dieťa milénia

Tatralandia má už 15 rokov, ale pamätáte si, ako to celé začalo? Nie? Tak si poďme spoločne zaspomínať.


Tatralandia, 2014


Na začiatku leta 2018 sme v Tatralandii oslávili jej 15. narodeniny. Spomínate si na prvý deň v aquaparku, prvé spustenie sa na tobogane alebo prvé kúpanie? Málokto totiž vie, ako to celé začalo. Preto sa poďte s nami preniesť k úplným začiatkom Tatralandie a pozrite sa s nami ako za tých 15 rokov vyrástla.


Od termálnych prameňov k aquaparku

Nebyť unikátnej slovenskej prírody, konkrétne tej neživej pod zemským povrchom, celodenná zábava v Tatralandii by naďalej ostala len odvážnou myšlienkou. Celé tisícročia totiž pomalé geologické procesy formovali podložie Liptovskej kotliny a vytvorili bohaté zdroje minerálnych aj termálnych vôd. Preto sa na začiatku tohto storočia zrodila myšlienka vybudovať aquapark a využiť tak zdroje termálnej vody s jej blahodárnymi účinkami. Takto medzi Západnými a Nízkymi Tatrami vyrástla Tatralandia.


Prvé kúpanie

S výstavbou Tatralandie sa začalo v novembri 2002 a o necelý rok neskôr sa na začiatku letných prázdnin (v júli 2003) po prvýkrát otvorili brány aquaparku. Vtedy Tatralandia ponúkala návštevníkom zábavu v 6 bazénoch a 6 toboganoch. V bazéne s termálnou vodou bola postavená prekážková dráha na vode. O rok neskôr sa mohli návštevníci poriadne vypotiť či zrelaxovvať v saunovom svetev letnej časti aquaparku pribudlo ďalších 9 toboganov a 3 bazény. Aby toho nebolo málo, vybudovala sa aj ubytovacia časť Holiday Village Tatralandia, ktorá počas dovolenky nahrádza ľudom pocit domova v útulných chatkách s nádherným výhľadom na Západné ale aj Nízke Tatry.

Rok 2003; 2 celoročné tobogany a 4 letné tobogany Tobogánia


Tatralandia, miesto bláznivé

Tatralandia bola odjakživa epicentrom celodennej zábavy plnej adrenalínu, o čom svedčí lanové centrum, ktoré kedysi na jednej strane hraničilo s našim aquaparkom. Na druhej strane sme susedili s westernovým mestečkom Western City Šiklův Mlýn. Prišiel rok 2005 a sním aj letné nafukovacie atrakcie Bubble City pre deti a vodný futbal pre aktívnych fanúšikov športu. Tak si naši návštevníci mohli okrem kúpania, saunovania či spúšťania sa na toboganoch užiť nový druh zábavy.

Rok 2005; Western City Šiklův Mlýn, Lanové Centrum Tatralandia a Bubble city


... a rastieme ďalej

Rok 2006 priniesol novú celoročnú halu Karibik, ktorá v sebe skrýva detský bazén s nízkou hladinou vody pre najmenších návštevníkov a pre starších relaxačný bazén s rôznymi vodnými procedúrami. Na ďalší rok sa k hale postavila toboganová veža „Bašta“ so štyrmi celoročnými toboganmi. Do komplexu pribudol aj Wellness Paradise so širokou ponukou masáží, zábalov a ďalších wellness procedúr. Do kvarteta celoročných toboganov v roku 2008 pribudol polouzavretý tobogan Tornádo, ktorý priamo vo svojom lieviku odfotí každého odvážlivca a tak si môžete domov odniesť vysmiatu pamiatku v podobe fotografie.

Rok 2006; časť Karibik s detským bazénom a relaxačným bazénom

Rok 2007; toboganová veža Bašta a Wellness Paradise. Rok 2008; celoročný tobogan Tornado


Adrenalínu nie je nikdy dosť

Ďalší neopísateľný adrenalínový zážitok mohli naši návštevníci zažiť aj v roku 2009 na otvorenom tobogane a jeho strmej U rampe. Boomerang Raft Ramp po strmom spustení vynesie „jazdcov na rafte“ až na druhú stranu U rampy a spustí chrbtom späť na dol, až sa kolísaním zvezú späť do dopadového bazénu. Tobogan Boomerang Raft Ramp si dlho neužil samotu a už o rok mal vedľa seba postavený ďalší, tentokrát rodinný, tobogán Trio, ktorý dodnes ponúka okružnú jazdu na rotujúcom rafte zakaždým v inom smere. V roku 2011 našich návštevníkov vítali nové letné pokladne a aj túto letnú sezónu urýchlili vstup mnohým návštevníkom.

Rok 2009; letný tobogan Boomerang Raft Ramp. Rok 2010; letný tobogan Trio. Rok 2011; letné pokladne


Tropický raj na Liptove

Veľkou zmenou prešla Tatralandia na prelome rokov 2012 a 2013. Tiež ste si to zrátali? Áno, na svoje 10. narodeniny Tatralandia poriadne vyrástla. Bola totižto postavená obrovská krytá hala Tropical Paradise, ktorá nie len svojím lastúrovým tvarom priniesla na Liptov tropickú atmosféru vzdialených exotických krajín. Odvtedy máme na Liptove počas celého roka garantovanú teplotu 30°C a možnosť opaľovať sa pod priehľadnou fóliou strešnej krytiny. K trópom patria aj osviežujúce miešané drinky vo vodnom bare Barbados. Ten rozdeľuje vodnú plochu Tropical Paradise na 4 bazény – dva s čírou a dva so slanou vodou, ktorých salinita (obsah solí vo vode) je vyššia ako v Čiernom mori. A nechýba majestátna pirátska loď, za ktorou nájdu najmä malí návštevníci šnorchlovací bazén – stačí nasadiť potápačské okuliare, ponoriť sa a razom obdivujete život pod morskou hladinou. Spomínali sme, že tu rastú aj tropické rastliny ako palmy, kokosovník či banánovník? Pomenovať halu Tropical Paradise bola teda jasná voľba.

Rok 2012-2013; postavená hala Tropical Paradise


Stavebné práce pokračovali

Po letných pokladniach si rekonštrukciou prešla aj celoročná vstupná hala. Pôvodnú rotundu nahradila nová moderná prístavba s 9 pokladňami a infocentrom. Do prevádzky sa spustil aj Etani Wellness Point s novinkou Garra Rufa, čo je turecká pedikúra využívajúca živé rybičky. A to nebolo pre rok 2014 všetko. Otvorila sa letná reštaurácia Medrano a rozšíril sa saunový svet o Bio saunu, vírivku a ochladzovací bazén na novovybudovanej vonkajšej terase, kam návštevníkov pohodlne vyvezie osobný výťah.

 

Rok 2014; vstupná hala, Etani Wellness Point, reštaurácia Medrano a vonkajšia terasa so saunou, vírivkou a ochladzovacím bazénom


Na svoje si prídu bábätká aj blázni milujúci divoké vlny

Aby si z Tatralandie každý odniesol nezabudnuteľný zážitok, v roku 2015 tu dostal šport a adrenalín nový rozmer vybudovaním Hawaj komplex s možnosťou zasurfovať si. Najskôr mohli návštevníci surfovať na mobilnom trenažéri, no už o rok neskôr bola postavená celoročná hala Surf Waves Tatralandia s indoorovým surfovacím simulátorom a 4 surfovacími dráhami. Skutočné šialenstvo na vode. Ale aby sa každý u nás cítil dobre a nič mu nechýbalo, rozhodli sme sa v tom istom roku vytvoriť Baby Silent Zone, tiché miesto s kuchynkou, kde si rodičia môžu v intímnom prostredí oddýchnuť, nakŕmiť či prebaliť svoje ratolesti.

Rok 2015; Baby Silent Zone. Rok 2016; otvorenie haly Surf Waves Tatralandia 


Artisti a zvieratá na prázdninách v aquaparku

Tatralandia hostila v roku 2016 cirkus z Českej republiky. Boli tu divoké zvery, klauni ale aj kaskadéri - trikrát denne. Samozrejmosťou bolo fotografovanie s vycvičenými zvieratami. Šapitó bolo situované v časti, kde dnes už stoja dva nové tobogany, o ktorých ste už určite počuli a možno ich aj vyskúšali.


Najslávnejšie budovy na jednom mieste

Od minulého roka 2017 môžu kúpajúci obdivovať kovové miniatúry svetových budov v novom zábavnom parku Tatrapolis, kde panuje kováčske remeslo a cestovateľská vášeň. Tento park sa rozkladá na ploche niekdajšieho westernového mestečka a ponúka množstvo atrakcií pre malých aj veľkých. No pri kováčstve a cestovaní zábava v Tatrapolise nekončí. Už dva roky po sebe sa tu konal festival dobrého jedlá, zábavy a domácich zvykov - Liptovfest.

Rok 2017; zábavný park Tatrapolis a Liptovfest


Dnes...

Rok 2018 sa pýši prívlastkom MEGA, pretože sme v júli 2018 otvorili 2 nové MEGA tobogany, najväčšie v Európe, adrenalínový Delphin a interaktívny 4Family. Sú vysoké ako 5 poschodový dom a majú dokonca vlastný výťah na rafty. Vďaka nemu sa rafty vyvezú spať na vežu a každému ostane energia na bláznenie sa v bazénoch a ďalších 26 toboganoch.

Rok 2018; Mega tobogany Delphin a 4Family


To bola jazda, čo poviete? Tých 15 rokov ubehlo ako voda. Vlastne samotná Tatralandia od tej doby vyrástla ako z vody. Preto prajeme Tatralandii nech naďalej rastie a prináša radosť a plno krásnych zážitkov každému, kto prekročí jej brány... a to aspoň na ďalších 15 rokov :) Blog Tatralandia

Zaujímavosti, atrakcie, novinky a mnoho iného nájdete v článkoch o Tatralandii.