Región Liptov

 


 

Jeden z najkrajších kútov Slovenska je Liptov - región od Kriváňa po Malú Fatru. Predurčujú ho k tomu ideálne geografické podmienky a jedinečná krása prírody koncentrovaná na neveľkom území. Liptov je vďaka prírodným krásam, adrenalínovým zážitkom, termálnym prameňom, folklóru, ľudovým tradíciám, jaskyniam, architektúre a histórii, slovenskou turistickou destináciou číslo jeden počas celého roka.

Liptov obklopujú najväčšie hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu, Veľká Fatra na západe a Popradská kotlina na východe. Preteká ním najdlhšia slovenská rieka Váh v dĺžke 43,5 km a jeho prítok Belá. Nachádza sa tu najväčšia vodná priehrada na Slovensku - Liptovská Mara. Tajomstvo podzemnej krásy odhalia tri sprístupnené jaskyne – Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody v Demänovskej doline, Stanišovská jaskyňa v Liptovskom Jáne.

 

Aktívne založených návštevníkov regiónu čaká množstvo športových, turistických i adrenalínových možností. Od raftingu, splavov, cez skalolezenie, lanové či bobové dráhy, paragliding, vyhliadkové lety, bike parky, horské kolobežky až po lyžiarske, snowboardové a freeridové trate počas zimy.

Jedinečnosť Liptova spočíva aj v tom, že po aktívnom relaxe ponúka oddych v teplých termálnych prameňoch aquaparkov

Návštevník zaujímajúci sa o históriu si príde na svoje pri návštevách hradov Likava, Liptovský starý hrad a hrad v Liptovskom Hrádku, keltského osídlenia Havránok nad Liptovskou Marou a tiež dedinky Vlkolínec, ktorá je kvôli svojej typickej architektúre chránené štatútom UNESCO. Navštevované sú aj Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, drevený artikulárny kostol v Svätom Kríži, múzeum Juraja Jánošíka, Dom fotografie a Liptovské múzeum spolu s Ovčiarksym múzeom, ktoré je v rámci Európy jedinečné.

Na tradície nadväzujú aj mnohé podujatia, ktoré sa organizujú počas celého roka. Od folklórnych festivalov cez koncerty, športové a adrenalínové podujatia. Liptov je známy aj gastronomickými špecialitami, ktoré sa oplatí ochutnať v typických kolibách či moderných reštauráciách.

Podrobné info o regióne Liptov nájdete na http://www.visitliptov.sk

Spoznávať krásy Liptova za výhodné ceny môžete vďaka špeciálnej zľavovej karte LIPTOV Region Card, ktorá umožňuje čerpať atraktívne zľavy (10-50%) na vstupy do viac ako 50 najväčších atrakcií a výletných miest LIPTOVa. Viac informácií na http://www.liptovcard.sk/sk